gncdsnc 26Thumb

 

Rahmân ve Rahîm olan Allah (c.c.)’ın adıyla.
Âlemlerin Rabbi olan Allah (c.c.)’a hamd olsun. Salât ve selâm da O (c.c.)’nun Resûlü (s.a.v.)’ne olsun.

 

Yatsı namazının gönüllere huzur veren edasıyla hazza eren ruhlar evlerinin yolunu tutmuştu. Kimisi televizyonlarından, kimisi ise telefonlarından ülkede yaşanan son gelişmeleri takip etmek isterken, ekranlarından zihinlerine kazınacak görüntülere tanıklık etmişti. Yer; Boğaziçi Köprüsü’ydü, lakin üzerindeki askerlerin oradaki işleri neydi? Ve dakikalar sonra bir yazı herkesi derin bir tedirginliğe sevketmişti: “Askeri Kalkışma Girişimi” yani “DARBE”.


Bu beş harften oluşan kelimenin barındırdığı manayı eski kuşaklar iyi bilmekteydi. Her bir harfinde sanki 10 yıllık bir gerilemeyi barındıran bu sözcüğün bedenlerde yaşattığı şaşkınlık, tedirginlik ve ürperti geçen dakikalarla artmaktaydı. İşte ümitlerin yitirilmeye başlandığı o karanlık dakikalarda Allah’ın rahmeti bir kişinin dudaklarının arasından dökülen kelimelerle bu diyarın insanına tecelli etmişti.


Halk meydanlara, sokaklara, havalimanlarına akın ediyor, Türkiye Cumhuriyeti unutulmaz-tarihi bir gününü yaşamaya başlıyordu.
15 Temmuz öncesi ile 15 Temmuz sonrasında birçok önemli hadiseye tanıklık ettik. Bölünmeye yüz tutmuş bir halk tekbirlerle, besmelelerle, ezanlarla, salâlarla yek vücut oldu. Bağımsızlığına müdahil olmaya çalışan şer odaklarının (ki bunların kim olduklarını ilk başta bilmediği halde) karşısına, tankların ve silahların namlularının önüne geçerek tepkisini ortaya koydu.

15 Temmuz sadece bir darbenin püskürtüldüğü değil, bir destanın da yazıldığı tarihti.


1960, 1971 ve 1980 darbesinde sinen, 1997 darbesinde kısmen tepkisini dile getiren bağımsızlık sevdalıları 2016 yılı itibariyle bu ülkenin azınlık bir grubun değil Türkiye halkının olduğunu meydanlarda göstermiş oldu.
Genç Düşünce Dergisi olarak bu sayımızı “Darbe Özel Sayısı” olarak değerli okurlarımıza sunalım; o gece yaşananları kalemin asırlar ötesine uzanan gücüyle genç kuşaklara taşıyalım istedik.


“15 Temmuz ve Yaşadıklarım” ve “Sevgili Arkadaşlar, Yönetime El Koyuyoruz” yazılarımızla genç kardeşlerimizin o gece yaşadıklarını, tedirginliklerini, azimlerini ve kararlılıklarını sayfalarımıza taşıyoruz.


“Yeni Türkiye’nin 15 Temmuz’u” ile bu alçak girişiminin 150 yıllık köklerini ve geçmişten günümüze darbelerin tarihi, nedenleri ve sonuçlarını öğrenirken; darbe girişimcisi FETÖ’yü “Sapkın Bir Kitle Hareketi Olarak Fethullahçılık Üzerine Düşünceler” yazısı ile analiz ediyoruz.


Hilal Kaplan ile Darbeye Dair Söyleşisi’ni, o gece saat saat, dakika dakika yaşananları ve nice özgün yazıları sayfalarımızda bulabileceksiniz.
15/16 Temmuz gecesi; Allah’ın bu millet üzerine rahmetinin tecellisinin, halkın iradesine sahip çıkışının ve daha da önemlisi, ezanlar ve tekbirlerle alınan bu vatana yine ezanlar ve tekbirlerle sahip çıkılacağının ispatlandığı geceydi. 15/16 Temmuz gecesi, bir tarihin yazıldığı geceydi…
“Sizden önce gelenlerin durumu sizin başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi zannettiniz? Peygamber ve onunla beraber müminler: ‘Allah’ın yardımı ne zaman?’ diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı; iyi bilin ki Allah’ın yardımı şüphesiz yakındır” (Bakara, 214).


Rabbimiz! Bizden önce gelenlerin durumu başımıza geldi. Sarsılan bedenlerimiz, ürperen yüreklerimiz senin lütfunla güç buldu, sükûna erdi. Büyük bir imtihana maruz kaldık, ama senin rahmetinle bu badireyi atlattık… Öyleyse ey Rabbimiz! Niyazımız odur ki, gücümüzün yetmeyeceği şeyleri bizlere yükleme ve seni tanımayanlara karşı çıkmak için bizlere güç ver, yardım et… Mü’minler üzerinden rahmet elini çekme…

 

 

gncdsnc 261

Sabah Namazı Buluşmalarında Bu Ay Şahin İbrahim Güleryüz Hocamızı dinledik

27.12.2018

  Çalışmalarımızı bereketli kılan, yıllardır sabah namazı ile beraber sürdürdü
Karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

08.03.2018

  İMH Günışığı Derneği tarafından, Geleceğin Çizerleri Projesi kapsamında, Eyüp
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları Kaldığı Yerden Devam Ediyor

24.01.2018

Çalışmalarımızı bereketli kılan, yıllardır sabah namazı ile beraber sürdürdüğümüz
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları devam Ediyor

27.11.2017

  Çalışmalarımızın bereketini sabah namazıyla beraber yıllarca sürdürdüğümüz
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları ‘Şükür’ Sohbeti ile Başladı

29.10.2017

  İnsan ve Medeniyet Hareketi Günışığı Derneği gönüllülerinin dönem boyunca ayda
Yaz Okulu Defterim

20.06.2017

    Kitap ve defter eğitim ve öğretim faaliyetlerinin olmazsa olmaz iki materyalidir.
“EGOP Yılın Kitap Kurdunu Seçiyoruz” Etkinliği Sınavı Gerçekleştirildi

21.01.2016

“EGOP Yılın Kitap Kurdunu Seçiyoruz” Etkinliği Sınavı Gerçekleştirildi   Oku ki
EGOP çalışması tüm hızıyla devam ediyor

19.01.2016

EGOP çalışması tüm hızıyla devam ediyor İMH Günışığı Derneği'nin gerçekleştirdi
Şirinler Sınıfının Renk Grafiği 1. Rengimiz Kırmızı Çıktı

27.10.2015

Şirinler sınıfının renk grafiği 1.rengimiz kırmızı çıktı      &nbs
Şirinler sınıfı sanat etkinligi dersinde...

27.10.2015

    Şirinler sınıfı sanat etkinligi dersinde dolu dolu vakit geçirdi.  
Gül Bahçesi Çocuk Etkinlikleri Kayıtlarımız Devam Ediyor

01.10.2014

Günışığı Derneğimizin bünyesinde devam eden Gül Bahçesi Çocuk Etkinlikleri Kayıtlar

 

 
dokuztas gencdusunce okumalar yayinlar dusunceokulu
Günisigi Dernegi; Insan ve Medeniyet Hareketi, TGTV ve IDSB üyesidir.

Yazarlar / MAKALELER


IMAGE
Hamza Günay
IMAGE
Mustafa Yücel
IMAGE
Nihat Demir

ALINTI YAZILAR 

 

 

UYELER İÇİN