171218-frenleuyusturucu Thumb 2

 

İmh Günışığı Derneği ve Frenle Bisiklet Kulübü 'Uyuşturucuya Karşı Frenle' sloganı ile farkındalık oluşturmak için Edirnekapı'dan Saraçhane Parkına pedalladı.

17 Aralık Pazar Saat 11:00'de Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii önü Ertem Eğilmez Parkından, Fatih Saraçhane Parkına kadar yaklaşık 150 bisiklet ile yapılan eylemde uyşyurucuya karşı mücadeleye vurgu yapıldı.

Okunan basın metni ise şu şekildedir;

Değerli Basın Mensupları,

İnsan ve Medeniyet Hareketi Günışığı Derneği Frenle Bisiklet Kulübü olarak Edirnekapı’dan Saraçhane Meydanına kadar bisikletlerimizle ve yaya olarak toplumumuzun en büyük sorunlarından biri olan ‘Uyuşturucu’ya karşı FRENLE demek için bir araya geldik.

Madde bağımlılığı, son yılların çığ gibi büyüyen, aileleri ve toplumu tahrip eden en büyük sorunlarından biridir. Uyuşturucu maddeler sokak aralarında temin edilebilecek bir hale ulaşmıştır. Önü alınmadığı takdirde çocuklarımız, gençlerimiz, geleceğimiz uyuşturucunun tahripkar, parçalayıcı etkisi altında kaybolacaktır.

2017 Uyuşturucu ile Mücadele Raporuna bakıldığında 15-65 yaş arası genel nüfusta en az bir defa uyuşturucu kullanım yaygınlığının % 2,7 olduğu, başka bir deyişle yaklaşık 1,3 milyon kişinin herhangi bir uyuşturucu maddeyi en az bir kez denediği görülmektedir.

Yine raporlarda 15–16 yaş arası genç nüfusta en az bir defa uyuşturucu kullanım yaygınlığının % 1,5 olduğu belirtilmektedir. Dolayısıyla uyuşturucu ile tanışma daha çok gençlik döneminde olmaktadır.

Uyuşturucu kullanımı, başlaması kolay, bırakması güçlü irade isteyen bir hastalıktır. Özellikle ergenlik döneminde akran baskısından dolayı “Bir kereden bir şey olmaz” ile başlayan uyuşturucu kullanımı profesyonel destek alınmadığı takdirde geri dönülmez noktalara ulaşılmaktadır.

Madde Bağımlılığı, kişinin sinir sitemine etki ederek akli, fiziki ve psikolojik dengesini bozmakta bünyesini bütünüyle çökertmektedir.

Uyuşturucu sadece bireysel bir sağlık sorununa neden olmaz. Bağımlı kişinin ailesini, çevresini ve tüm toplumu olumsuz olarak etkileyerek çevresinde huzur bırakmaz. Kullandığı madde sebebiyle aklını, duygularını ve iradesini sağlıklı kullanamayan bağımlıların aile, akraba ve arkadaş çevresiyle bağları kopmaktadır. Zamanla uyuşturucu temin etmek için hırsızlık, gasp, yankesicilik olaylarına karışmakta; yalan, israf, maddi sıkıntı içerisinde yüzen sefil bir hayat yaşamaktadırlar.

Uyuşturucu bir atom bombası gibi aile ve çevre ilişkilerini yok eder. Maddenin vücuduna verdiği zarardan dolayı ferdin önce sağlığını ve en sonunda da hayatını kaybetmesine sebep olur.

2007 yılından 2016 yılına kadar uyuşturucu kullanımı sebebiyle 2148 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Her geçen gün bir aileye ateş düşmektedir.

Gençlerimizin uyuşturucuya başlamaması için en büyük görev ailelere düşmektedir. Çocuklarımızın kimlerle arkadaşlık yaptığını ve ailelerini bilmeli, sağlıklı bir çevre oluşturmak için gayret göstermeliyiz. Uyuşturucu ve diğer zararlı alışkanlıklara musallat olmaması için bilgilendirmeli ve bilinçli hale getirmeliyiz. Yakınlarımızda ani davranış değişikliği, öfkelenme, huysuzluk, aile bireylerinden uzaklaşma, uyku düzen bozukluğu, kırmızı veya donuk gözler gibi belirtilerle karşılaştığımız zaman vakit kaybetmeden uyuşturucu kullanıp kullanılmadığı tespit edilmeli ve tedavi süreci başlatılmalıdır.

Toplum olarak uyuşturucu bataklığına saplanmış gençlerimize el uzatmalı. İradelerini teslim ettikleri bu bağımlılıktan kurtulmaları için yardımcı olmalıyız. Onları dışlayarak, ötekileştirerek kazanamayız.

Devlet yetkilileri de bağımlıların tedavi merkezlerinin sayısını arttırmalıdır. Geçici değil, kalıcı çözümler üretmelidir.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Günışığı Derneği olarak diyoruz ki!

‘Benim ailemde, çevremde uyuşturucu kullanan yok. Bu mesele beni ilgilendirmez’ dememeliyiz.

Unutulmamalıdır ki, ormanı yakan bir kıvılcım tanesidir. Toplumun bir kısmına düşen bu ateş yavaş yavaş tüm toplumu sarıp sarmalayacak ve sonu alınamaz bir noktaya gelinecektir.

Uyuşturucu kullanımının %40’lara vardığı Avrupa özentisinden vazgeçilmeli, kendi medeniyet değerlerimize sahip çıkmalıyız.

Milletimizi ifsad eden uyuşturucu çetelerinin derhal kökünün kazınması gerekmektedir.

Uyuşturucu sebebiyle artık canlar yanmasın. Toplumsal çöküntülerin artmaması için vurdumduymazlığa, ihmale düşmeden topyekün bir seferberlik hali başlatılmalıdır.

Çocuklarımızın geleceği için devletin her organı, Sivil Toplum Kuruluşları, aileler ve toplumun her katmanı uyuşturucu kullanımının yok etmek için el ele vermek zorundayız.

Basın yayın ve görsel medya da bu konuda üzerine düşeni yapmak durumundadır. Madde bağımlılığını özendirecek film ve görsel yapımlardan ivedilikle kaçınılmalıdır.

 

171218-frenleuyusturucu 1

171218-frenleuyusturucu 2

171218-frenleuyusturucu 3

171218-frenleuyusturucu 4

171218-frenleuyusturucu 5

171218-frenleuyusturucu 6

171218-frenleuyusturucu 7

171218-frenleuyusturucu 8

171218-frenleuyusturucu 9

171218-frenleuyusturucu 10

171218-frenleuyusturucu 11

171218-frenleuyusturucu 12

171218-frenleuyusturucu 13

İMH Günışığı Yaz Etkinlikleri Başlıyor...

23.05.2019

  İMH Günışığı Derneği Yaz Etkinlikleri başlıyor. Deneyimli Eğitmenler nezar
Sabah Namazı Buluşmalarında Bu Ay Şahin İbrahim Güleryüz Hocamızı dinledik

27.12.2018

  Çalışmalarımızı bereketli kılan, yıllardır sabah namazı ile beraber sürdürdü
Karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

08.03.2018

  İMH Günışığı Derneği tarafından, Geleceğin Çizerleri Projesi kapsamında, Eyüp
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları Kaldığı Yerden Devam Ediyor

24.01.2018

Çalışmalarımızı bereketli kılan, yıllardır sabah namazı ile beraber sürdürdüğümüz
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları devam Ediyor

27.11.2017

  Çalışmalarımızın bereketini sabah namazıyla beraber yıllarca sürdürdüğümüz
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları ‘Şükür’ Sohbeti ile Başladı

29.10.2017

  İnsan ve Medeniyet Hareketi Günışığı Derneği gönüllülerinin dönem boyunca ayda
“EGOP Yılın Kitap Kurdunu Seçiyoruz” Etkinliği Sınavı Gerçekleştirildi

21.01.2016

“EGOP Yılın Kitap Kurdunu Seçiyoruz” Etkinliği Sınavı Gerçekleştirildi   Oku ki
EGOP çalışması tüm hızıyla devam ediyor

19.01.2016

EGOP çalışması tüm hızıyla devam ediyor İMH Günışığı Derneği'nin gerçekleştirdi
Şirinler Sınıfının Renk Grafiği 1. Rengimiz Kırmızı Çıktı

27.10.2015

Şirinler sınıfının renk grafiği 1.rengimiz kırmızı çıktı      &nbs
Şirinler sınıfı sanat etkinligi dersinde...

27.10.2015

    Şirinler sınıfı sanat etkinligi dersinde dolu dolu vakit geçirdi.  
Gül Bahçesi Çocuk Etkinlikleri Kayıtlarımız Devam Ediyor

01.10.2014

Günışığı Derneğimizin bünyesinde devam eden Gül Bahçesi Çocuk Etkinlikleri Kayıtlar

 

 
dokuztas hanci rev egoplogo rev gdy rev hareketokulu rev
 

Yazarlar / MAKALELER


IMAGE
Nihat Demir
IMAGE
Oğuzhan KABAKCI
IMAGE
Sinan Özyurt

ALINTI YAZILAR 

 

 

UYELER İÇİN