Türkiye'nin kuşatılması mı, Türk kuşatması mı?

 

7 Haziran'a kadar kendi içimize dönmüş durumdayız ve dünyaya bakamıyoruz ama işi bir başka ülkenin Devlet Başkanı ile atışmaya döndürecek kadar 'panik atak' geçiren New York Times örneğinde görüldüğü üzere dışarısı bize bakıyor…
Stresleri çok. Bir tanesini anlatayım…

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov 22-23 Mayıs'ta Riga'da, Avrupa Birliği'nin Azerbaycan'ı övdüğü ve önemini vurguladığı, Doğu Ortaklığı zirvesine katıldı… 

Bakan Mammadyarov daha sonra 24-26 Mayıs tarihlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'la, ardından da Duma Sözcüsü Sergey Nariskin ve Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin'le de görüştü. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, birçok Batılı liderin boykot ettiği Rusya'nın Zafer Günü törenlerine katıldı. (“Ama Putin 100'üncü yıl törenleri için Ermenistan'a gitti” diyebilirsiniz.. Diplomasi sinirsizdir, duygulanmaz. Cevabı şu; Putin hemen Haziran ayında Bakü'de düzenlenecek olan ilk Avrupa Oyunları'na katılacağını ilan etti.) 

Dar takvime sıkışmış bu seyahat ve karşılıklı jestlerin anlamı Bakü'nün stratejik kıymetinin hem Batı hem Rusya için artmış olmasıdır. Kardeş Azerbaycan, enerji ve yolları nedeniyle zaten önemli bir ülke.. Ancak Ukrayna krizi tahterevallinin eş ucuna biraz onu oturtuyor. Yaşanan o ki, Avrupa'nın Ukrayna krizindeki bölünmüşlüğü, doğu Avrupa ülkelerinin nereye yaslanacağı çekişmeleri aynen Kafkasya ve Hazar'a yansıyacak. 
Şimdiye kadar her iki tarafla-doğal olarak-kendi çıkarları ve Avrupa'nın enerji kaynağı adaylarından biri olarak görüşen, ekonomik ilişkiler üzerinden “tarafsız” ilişkiler kuran Bakü, şu sıralar yüzünü biraz daha Moskova'ya dönmüş görünüyor! 
Bu aynı zamanda 'sırtını Avrupa'ya dönmüş' anlamına da gelir mi?..


Cumhurbaşkanı Aliyev, “Avrupa Oyunları'nın hazırlıklarını takip etmem gerekiyor” mazeretini öne sürerek-çünkü oyunlara daha zaman var-yukarıda bahsettiğimiz Riga Doğu Ortaklığı zirvesine katılımını iptal etti. Üstelik ismi AB'nin resmi basın bülteninde “katılacaklar” listesinde yayınlanmış olmasına rağmen. Diplomatik dil bunu argo sayar. 

Bir tane daha.. “Sırbistan batıdan gelen baskılar üzerine 'Türk Akımı' projesinden çekildi. Sırbistan Başbakanı Alexander Vucic AP'ye verdiği demeçte 'Biz Sırbistan olarak doğalgaz kaynaklarımızın çeşitlendirilmesine hazırız. Bu Amerikalı dostlarımız için de çok önemlidir' dedi. Bu adım Rusya'nın müttefiki olan Sırpların politikasında ciddi değişiklikler olduğunu gösteriyor.” ('Sırbistan Türk Akımı'ndan çekildi', 29/05, Dünya Bülteni.)

Azerbaycan'ın kuzeye dönüşünün sebeplerinden biri, Batılı basın ve sivil toplum kuruluşlarının Bakü'ye yağdırdığı ağır eleştiri yağmuru.. 'Nasıl' derseniz; bakınız New York Times'ınTürkiye'ye yaptıklarına.. Aynı. İki kardeş ülkeye bu cepheden gelen atakların tamamı, içeriden nerenin vurulacağını gösteren müttefikleriyle beraber, soğuk savaş stili bayat propagandadan başka bir şey değil. 

Azerbaycan da tıpkı Rusya gibi bu saldırıları yönetime karşı girişim olarak okuyor ve hükümete yönelik tuzak kabul ediyor. Hatta onlar isim de veriyorlar; ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'in bu gayretleri organize ettiğini-ABD Dışişleri şiddetle yalanladı-alenen söylüyorlar. ('Azerbaijan Reconsiders Its Foreign Ties', 27/05, Stratfor.)

NEW YORK TİMES'IN GÖREVE ÇAĞIRDIĞI NATO, ANKARA İLE NEREDE KAVUŞACAK?

Ukrayna-Azerbaycan yayına basan ve hem Balkanlardan (bu bölgenin nasıl kıpırdandığını artık görüyoruz) hem Karadeniz'den geçerek Hazar'a kadar giden, altından da eneri yollarının geçtiği bir hat…

Azerbaycan'la birlikte Türkmenistan ve İran'ı yine hem değişen siyasi dengeleri ve hem de doğal gaz bağlantısı sağlayacak Trans-Hazar boru hattı.. Rusya'nın tüm bu dengeler üzerinde daha belirleyici olma kararı. 
Irak, Suriye, Akdeniz bir yandan, arkadan Pakistan-Afganistan-S.Arabistan ayarları… Nihayet tüm bu “çemberdeki tek boşluk” Dağlık Karabağ'ın etrafındaki “mutabakat”.. 

Azerbaycan diplomasisindeki değişikliğin bir diğer olası sebebi de Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu. Sınırdaki çatışma ve kayıp sayıları arttı. Azerbaycan daha sert askerî reaksiyonlar vermeye başladı. Malum, Ermenistan'ın arkasında fiilen Moskova duruyor. Binlerce askeri bu ülkede. Ama bu olaylar esnasında sustu?.. Batılılar bu soruya yanıt arıyorlar, ben söyleyeyim; çünkü “olası krizin sınırları”nda anlaştılar!..

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Azerbaycan Dışişleri Elmar Memmedyarov, Bakü'de yaptıkları görüşmede iki ülkenin stratejik ortaklık politikasını açıkladılar...

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Karabağ sorununda Rusya bir anlaşmaya varma olasılığını değerlendiriyor ve Ukrayna sorununda Azerbaycan'ın dengeli tutumundan memnunuz, memnun olacağız.”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov: “Dağlık Karabağ sorununda ılımlı bir iyimserliği Rusya ile paylaşıyoruz. Kendileriyle bu konuda nasıl ilerleme sağlanacağını detaylarıyla değerlendirdik. Karabağ çatışmasının uzun zaman sürdüğünü hiç kimse reddetmiyor.”

Soruyu tekrarlayalım; tüm bu gelişmelerde Türkiye nerede? 
New York Times, Ankara'yı durdurmak için NATO'yu nereye çağırıyorsa.. Tam orada!

 

http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/nedretersanel/Yazar-Arsiv

İMH Günışığı Yaz Etkinlikleri Başlıyor...

23.05.2019

  İMH Günışığı Derneği Yaz Etkinlikleri başlıyor. Deneyimli Eğitmenler nezar
Sabah Namazı Buluşmalarında Bu Ay Şahin İbrahim Güleryüz Hocamızı dinledik

27.12.2018

  Çalışmalarımızı bereketli kılan, yıllardır sabah namazı ile beraber sürdürdü
Karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

08.03.2018

  İMH Günışığı Derneği tarafından, Geleceğin Çizerleri Projesi kapsamında, Eyüp
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları Kaldığı Yerden Devam Ediyor

24.01.2018

Çalışmalarımızı bereketli kılan, yıllardır sabah namazı ile beraber sürdürdüğümüz
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları devam Ediyor

27.11.2017

  Çalışmalarımızın bereketini sabah namazıyla beraber yıllarca sürdürdüğümüz
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları ‘Şükür’ Sohbeti ile Başladı

29.10.2017

  İnsan ve Medeniyet Hareketi Günışığı Derneği gönüllülerinin dönem boyunca ayda
“EGOP Yılın Kitap Kurdunu Seçiyoruz” Etkinliği Sınavı Gerçekleştirildi

21.01.2016

“EGOP Yılın Kitap Kurdunu Seçiyoruz” Etkinliği Sınavı Gerçekleştirildi   Oku ki
EGOP çalışması tüm hızıyla devam ediyor

19.01.2016

EGOP çalışması tüm hızıyla devam ediyor İMH Günışığı Derneği'nin gerçekleştirdi
Şirinler Sınıfının Renk Grafiği 1. Rengimiz Kırmızı Çıktı

27.10.2015

Şirinler sınıfının renk grafiği 1.rengimiz kırmızı çıktı      &nbs
Şirinler sınıfı sanat etkinligi dersinde...

27.10.2015

    Şirinler sınıfı sanat etkinligi dersinde dolu dolu vakit geçirdi.  
Gül Bahçesi Çocuk Etkinlikleri Kayıtlarımız Devam Ediyor

01.10.2014

Günışığı Derneğimizin bünyesinde devam eden Gül Bahçesi Çocuk Etkinlikleri Kayıtlar

 

 
dokuztas gencdusunce okumalar yayinlar dusunceokulu
Günisigi Dernegi; Insan ve Medeniyet Hareketi, TGTV ve IDSB üyesidir.

Yazarlar / MAKALELER


IMAGE
Nihat Demir
IMAGE
Oğuzhan KABAKCI
IMAGE
Sinan Özyurt

ALINTI YAZILAR 

 

 

UYELER İÇİN