EVVELA GÜVEN

 

Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd, Resulü (sav) ve güzide ashabına selamı borç bilir ve kalemimizi Hak yol da kullanabilme adına Allah’ın adıyla başlamak isteriz.

Güven, bizlere günümüz sisteminin dayatmasıyla bilebildiğimiz, sığ akıl olarak bizi görenlerin bizlere uygun bulduğu anlam itibariyle “Kendine, değerlerine inanmaktan kaynaklanan yüreklilik, birine inanma ve bağlanma duygusu, itimat, güvenlik, emniyet.” anlamlarına gelmektedir.

İlk olarak anne karnında Rabb’ın izniyle başlayan güven duygusu, doğduktan 2 yıl sonra da anne ile devam etmektedir. Kişinin içinde bulunduğu aile, güven tohumlarını ehemmiyetli bir şekilde ekmelidir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde ise bu duygu bir takım sarsmalar yaşayabilir, fakat Allaha güven noktasında hiçbir sarsılma ve bozulma olmamaktadır. Allaha güven ile başlayan bu güven yolculuğu aile ve ardından gelen toplum ile devam eder.

Kişi topluma güvenmeli, kendi karakter analizini yapmalı “ben kendime güvenir miydim” sorusuna cevap bulmalıdır. Ekmekten sudan daha önemli bir olgu haline gelen güveni daha çok yaymak gibi bir arzumuz varsa önce kişiler topluma güven duymayla başlamalıdır. Çünkü insan rahat ve kendini güvende hissettiği bir toplumda yaşamını sürdürmek ister. Şu anki toplumumuzun kabuk dahi bağlamaya fırsat vermediğimiz açık bir yarasıdır. İnsanlar arkasını dönüp yürümekten korkar olmuş , İstanbul gibi büyük bir şehre adım atan bir kişiye insanların söylediği ilk kelime hoş geldin yerine “dikkatli ol” olmuş, toplu taşıma araçlarını kullananlar, insanlara “…mı acaba?” bakışıyla elleri ceplerinden çıkmaz olmuş, öğretmen, öğrenci kelimesinin içini boşaltmış, öğrenciye baş şüpheli gözüyle bakar olmuş, evlilikler “sözleşme” adı altında altına atılan iki imza ile sürdürülebilir olmuş, eşler, arkadaşlar, kardeşler birbirlerinin özelini karıştırır olmuş olmuş olmuş. Tabii sadece duyulmayan güven değil güven vermek de oldukça önemlidir bu konuda. Kendi ahbaplarıyla sınırlı kalmayan bir güvenilirlik olmalı bu kişi için.

Evet belki az ama öz örneklendirmeye çalıştığımız güven, ve yayılmacı bir statüye kavuşturmak istediğimiz güvenilirlik toplumun büyük bir kesiminde rastlanılabilir bulgular olmaktan çıkmıştır. Fakat toplumun bireyleri olan bizler, hala güvenilir insanların olduğundan da ümidimizi kesmedik. Onlar ki kendilerini her ortamda hissettirebilen insanlardır. Bazen bir bakış, bir el hareketi, bir tebessüm ile kendilerini belli ederler. O kişiler hakiki Müslümanlardır. Bilirsiniz ki Müslüman, diğer Müslümanların elimden ve dilinden emin olduğu kişidir.

İnsanlar için karşısındaki hemen hemen her şeyi yapabilecek, kendisine ve topluma zarar verecek kişidir. İnsanlar böyle yaparak belirttiğimiz açık yaraya böylece tuz basmış olur. Dilimizden dökülecek birkaç Müslümanca söz ise bu yaraya merhem olmaya yetecektir. “Müslümandır yapmaz” dediğimiz gün merhem sürülecektir. İyileşmeye başlayan yara kabuk tutma sürecinde çetin yollardan geçecektir. Kabuk tutmayagörsün yara, hemen bir sinek başında biter. Kaşınan yaraya bir de sinek musallat olur. İnsanı Rabb’ın hoşnut olacağı her şeyden uzak tutmaya çalışan bir sinek. Bu süreçte kişiler önce Rabb’a sonra kendilerine daha sonra ise en yakınlarına güvenmelidirler.Birbirlerinden emin olan kişiler topluma bunu bir hastalık gibi yaymalı, fakat bunları vücut hastalığı gibi hava yolu yahut temas ile değil icraat, fiiliyat ile yapmalıdır. Güvenmek, güvenilir olmak selamdır, mütevazılıktır, hoşgörüdür, sadakattir, cesarettir. Esselamüaleyküm’dür güven. Kişinin kardeşine sevgisinin güveninin teminatı, apaçık olan beyanıdır. Esaretten kurtulmuş olan insan ruhu kardeşine duyduğu güven ve ondan aldığı güvenilirlik duygusu ile şaha kalkacak ve emin olma hastalığını tüm kardeşlerine yaymalıdır, selam gibi.

Kabuk tutan yara artık iyileşmeye mecburdur. Dıştan içe doğru yavaş yavaş küçülmeye başlar. İşte buradaki en önemli hususta toplumdaki bir takım kurumlara bağlıdır. Esnaf müşterisine, mimar mühendisine, patron işçisine, yönetici kapıcısına vesaire gibi ortak payda da birleştiğimiz bu toplumun parçaları birbirlerinden emin olmakla mükelleftirler. Müşteri “acaba hakkıyla tarttı mı” diye içinden geçirmemelidir esnafa karşı, işçi “acaba hakkımı teslim etti mi” diye düşünmemelidir. Esnaf da işveren de bu noktada yayılan emin hastalığından olan güveni sağlamalı bu noktada gerekenleri yapmalıdır.

Artık kabuk küçülmeli fakat Müslümanların birbirlerine olan güveni artmalıdır. Gözü kapalı güvenmek anlamında kullanılan bu söz öbeği en çokta Müslümana yakışmaktadır. Eminliğin zirvesinde olan, tabi olduğumuz dinin müjdecisi kutlu Peygamber’in henüz İslam ile şereflenmeden önceki lakabı idi Muhammedül-Emin. Şüphesiz ki ümmetini de kendi gibi gören O kutlu Nebi hamdüsena da bulunacaktır Rabbimize.

Sözüz özünü, kalemin son damlasını size kalbimizin inancını söyleyerek bitirmek isteriz zarif bir edayla olmasa da: yaranın iyileşip kabuğun yerini yeni bir deri aldığı gün İslam ile şereflenmiş olan Müslümanın ruhu istikrar ve ilkeler dahilin de süregeldiği müddetçe ilelebet payidar kalacaktır, ta ki Rabbe kavuşulana dek.

Esselamüaleyküm…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

İMH Günışığı Yaz Etkinlikleri Başlıyor...

23.05.2019

  İMH Günışığı Derneği Yaz Etkinlikleri başlıyor. Deneyimli Eğitmenler nezar
Sabah Namazı Buluşmalarında Bu Ay Şahin İbrahim Güleryüz Hocamızı dinledik

27.12.2018

  Çalışmalarımızı bereketli kılan, yıllardır sabah namazı ile beraber sürdürdü
Karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

08.03.2018

  İMH Günışığı Derneği tarafından, Geleceğin Çizerleri Projesi kapsamında, Eyüp
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları Kaldığı Yerden Devam Ediyor

24.01.2018

Çalışmalarımızı bereketli kılan, yıllardır sabah namazı ile beraber sürdürdüğümüz
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları devam Ediyor

27.11.2017

  Çalışmalarımızın bereketini sabah namazıyla beraber yıllarca sürdürdüğümüz
İMH Günışığı Sabah Namazı Buluşmaları ‘Şükür’ Sohbeti ile Başladı

29.10.2017

  İnsan ve Medeniyet Hareketi Günışığı Derneği gönüllülerinin dönem boyunca ayda
“EGOP Yılın Kitap Kurdunu Seçiyoruz” Etkinliği Sınavı Gerçekleştirildi

21.01.2016

“EGOP Yılın Kitap Kurdunu Seçiyoruz” Etkinliği Sınavı Gerçekleştirildi   Oku ki
EGOP çalışması tüm hızıyla devam ediyor

19.01.2016

EGOP çalışması tüm hızıyla devam ediyor İMH Günışığı Derneği'nin gerçekleştirdi
Şirinler Sınıfının Renk Grafiği 1. Rengimiz Kırmızı Çıktı

27.10.2015

Şirinler sınıfının renk grafiği 1.rengimiz kırmızı çıktı      &nbs
Şirinler sınıfı sanat etkinligi dersinde...

27.10.2015

    Şirinler sınıfı sanat etkinligi dersinde dolu dolu vakit geçirdi.  
Gül Bahçesi Çocuk Etkinlikleri Kayıtlarımız Devam Ediyor

01.10.2014

Günışığı Derneğimizin bünyesinde devam eden Gül Bahçesi Çocuk Etkinlikleri Kayıtlar

 

 
dokuztas hanci rev egoplogo rev gdy rev hareketokulu rev
 

Yazarlar / MAKALELER


IMAGE
Nihat Demir
IMAGE
Oğuzhan KABAKCI
IMAGE
Sinan Özyurt

ALINTI YAZILAR 

 

 

UYELER İÇİN